D vitamini nelerde bulunur faydaları nedir?

D vitamini nelerde bulunur D Vitamini, Kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Kemik ve diş gelişimi üzerindeki etkileri nedeniyle özellikle bebeklerde ve büyüme çağındaki çocuklarda D Vitamini ihtiyacını karşılamak önemlidir. Sindirim sistemine iyi gelir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.Kaslar, cilt ve pankreas için de yararı vardır. Tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir. Sinir sistemi, bağışıklık ve bazı hormonların düzenlenmesinde görev alır. D vitamininden zengin gıdalara örnek olarak yumurta sarısı, balık, balık yağı, tereyağı, et, sebzeler ve karaciğer verilebilir.

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açabilir?

D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizme, erişkenlerde osteomalaziye (kemik yumuşaması) sebep olur. Kemik matriks yapısı bozulur. Kemik ve kas güçsüzlüğü ile birlikte seyreden hastalıklardır. Çocukluk çağlarında daha kolay tanı konurken ileri yaşlarda bu zorlaşıyor ve gözden kaçabiliyor. Çocuklarda raşitizm, kemiklerde gelişim bozukluğu ve dişlerin geç çıkması gibi hastalık ve şikâyetlere neden olabilir. Yetişkinlerde ise kemik yumuşaması, diş çürümesi, huzursuzluk, uyku bozuklukları D vitamini eksikliği belirtileri arasındadır.

D vitamini yetersizliği söz konusu ise genellikle iğne olarak tercihen de hap olarak verilebilir. Mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Kişinin yaşına, yaşam tarzına, güneş ışınından yeterince yararlanıp yararlanamamasına bağlı olarak D vitaminine olan ihtiyacın miktarı değişir. Fazla D vitamini kullanımı bebeklerde zihinsel ve fiziksel geriliğe, çocuklarda boyun kısa kalma sonucuna sebep olabilir. Vitaminden çok fazla alındığı takdirde, mide bulantısı, kusma, ishal, iştahsızlık, yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliği, baş ağrısı, kılcal damarlarda deformasyon hatta ölümler görülmektedir.

  


> Sağlıklı Yaşam Sayfasına Git...