Tam buğday ekmeğinin faydaları

Tam buğday ekmeğinin faydalarıTürkiye, dünyanın en çok ekmek tüketen ülkesi. Kişi başına günlük 450 gram ekmek yeniyor. Dünyada yılda ortalama 220 milyar dolarlık ekmek tüketiliyor. Türkiye ise 12 milyar dolarla ekmek tüketiminde dünya lideri. Sağlıklı beslenme için önerilen ise tam buğday unundan yapılmış ekmekler. Uzmanlar, çokça tüketilen beyaz ekmeğin besleyici değeri olmadığı görüşünde. Gıda Güvenliği Hareketi Genel Başkanı Kemal Özer şunları söylüyor:
"Beyaz ekmek tüketmek obezite başta olmak üzere birçok hastalığın tetikleyicisidir. Burada yapılması gereken katkısız un, su, tuz ve ekşi mayadan müteşekkil tam buğday ekmeğine dönmekten başka çıkış yolu yok. Çünkü Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, Türkiye ekmek sorununu çözerse sağlık sorununun yüzde 30’unu çözer."

Beyaz ekmek buğdayın içindeki tüm değerlerden yoksun

Tam buğday unundan yapılan ekmek ise çinko, iyot, omega 3, kalsiyum, protein ve karbonhidratlar bakımından oldukça zengin. Fırınların bir kısmı beyaz ekmek üretmiyor; bir kısmı da, talep üzerine ürettiğini belirtiyor.

Vatandaşlar da tam buğday ekmeği tüketmeden yana

Uzmanlar, tam buğday unundan yapılan ekmekle beslenen kişilerde, diyabet, şişmanlık, damar tıkanıklığı ve kanser gibi hastalıkların daha az görüldüğünü belirtiyor.

> Ekmeğin faydaları ve zararları nelerdir?
> Kepekli ve tam buğday unundan ekmek vazgeçilmez olacak


  


> Doğal Beslenme Sayfasına Git...