Obezite mücadele hareketi başlıyor...

Obezite mücadele hareketiSağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, obeziteyle mücadele için başlatılan kampanyayı tanıttı. Şişmanlık ve hareketsizlik konusunun toplumun gündemine sokulması gerektiğini, Dünya Sağlık Örgütü'nün çalışmasına göre dünyada her yıl 3 milyona yakın insanın aşırı kiloya bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğini vurgulayan bakan, obezitenin tansiyon, şeker, kalp gibi sağlık sorunlarına yol açtığına dikkat çekti.


Kendisinin de kilo vermek için çaba gösterdiğini bildiren Akdağ, "Son bir yılda 10 kilo verdim. 80 kiloya kadar çıkmıştım. Vücut kitle indeksim 30'a kadar çıkmıştı. 10 kilo verdim. Şimdi vücut kitle indeksim 27. Birkaç ay içinde 25, hatta biraz daha altına indirmek için 5-6 kilo vereceğim" dedi.
Bakan Akdağ, obezite ile mücadele için hazırlanan kamu spotu ve afişlerin tanıtımını yaptı. Kamuoyuna şu mesajları verdi:
- Sabah tartılıp ölçülen kilo boyun karesine bölündüğünde çıkan sonuç 25'in üstündeyse kilo fazlanız var, 30'un üstündeyse de obezsiniz demektir, dikkat etmeliyiz.
- Kilo verebilmek için günde 10 bin adım atmalıyız.
- Vücut kitle indeksimiz yüksekse tükettiğimizden daha az kalori almalıyız, tıka basa yememeliyiz.
- Piyasada dolaşan bir dolu diyet ve egzersiz önerisi var. Bu diyetler konusunda dikkatli olmalıyız.
- Tam buğday unundan yapılan ekmek tüketmeliyiz.
- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan ruhsatlı ürünleri ilaç olarak algılamamalıyız.

Bakanlık ücretsiz adım ölçer dağıtacak...

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aşırı kilo sorununun dünyada olduğu gibi Türkiye'de de salgına dönüştüğünü, bunun için obeziteyle mücadele kampanyası başlattıklarını açıkladı. Akdağ, "Günde 10 bin adım atmalıyız. Bunun için vatandaşlarımıza ücretsiz adım ölçer dağıtacağız" dedi.

Yemek yemenin bazıları için büyük bir keyif olduğunu, bu zevkten kısmen vazgeçmek gerektiğini ifade eden Akdağ, "Az yemek yemeli, acıkmadan sofraya oturmamalı, doymadan kalkmalı, mutlaka egzersiz yapmalıyız. Günde 10 bin adım atmalıyız. Bunun için vatandaşlarımıza ücretsiz adım ölçer dağıtacağız. Bununla ilgili alım sürecini başlattık, Bakanlar Kurulu'ndan yetki istiyoruz. Ben 10 kiloyu çok hareket etmediğim halde verdim. İki günlük bir egzersiz programım olmasına rağmen bunu ancak bir gün uygulayabiliyorum. Kilo vermek için günde 10 bin adım atılmalı, bu daha sonraki süreçte 8 bine inebilir" dedi.

Asansör yerine merdiven kullanın...

Türkiye'de son 25 yılda şişman sayısının ikiye katlanması mücadeleyi zorunlu hale getirdi. Katları inip çıkarken asansör yerine merdiven kullanılmasını, kısa mesafelerde araç kullanmak yerine yürünmesini öneren Akdağ, vücut kitle indeksi kavramının vatandaşların zihninde yer etmesi, 25'in üzerinde olanların aile hekimlerinden yardım alması gerektiğini söyledi.

Akdağ, bol sebze ve meyve alınmasında da yarar olduğunu ifade ederek, şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durulmasını istedi. Akdağ bir başka soruya karşılık, aşırı zayıflığın da bir sağlık sorunu olduğunu, bunun tedavi edilmesi gerektiğini belirterek, "İnsan sağlıklı olan her yiyeceği yiyebilir ama yüksek kalorili olanları az tüketmek lazım" diye konuştu.

> Metabolizmanın sağlıklı çalışması için günde 10 bin adım...

  


> Zayıflama - Diyet Sayfasına Git...